אפק>בית ספר אפק>על בית הספר>סמל בית הספר
התוכנית להעצמת מערכת החינוך למאה ה - 21


המפה האינטראקטיבית שלנו

לצפייה במפה האינטראקטיבית
של חצר בית הספר שלנו,
לחצו כאן

אמנה לגלישה בטוחה באינטרנטלחתימה על האמנה לגלישה בטוחה באינטרנט

לחצו כאן

אפק בית ספר ניסויי לקיימות

לפתח מנהיגות ואחריות
סביבתית קהילתית =
קיימות בחינוך

אפקולוגי מרכז הפצה לקיימות
 אפקולוגי - מרכז הפצה מציע תכניות לפיתוח
הקיימות.
התכניות משלבות תהליכי חשיבה, ארגון חברת
ילדים המיישמת
אחריות ומעורבות חברתית
והצעות לאקטיביזם אזרחי.
למידה בשעת חירום

החל תרגיל חרום "עורף איתן 1 "

 
אנא לחצו כאן
ביקור השר להגנת הסביבה
ביקור השר
להגנת הסביבה,
מר עמיר פרץ
גלריית תמונות
 סרטון
 
 
 
מוסיקה בראש העין - סרטון

לצפייה בסרטון -
מוסיקה בראש העין
לחצו כאן

סמל בית הספר
איך סמל נולד: הבלוג של קובי לידרמן רקע כללי
הממצא הארכיאולוגי באתר עזבת צ'רטה: אבן העזר
תיאור הכתובות ביבליוגרפיה
איך סמל נולד: הבלוג של קובי לידרמן

איך סמל נולד

על סמל בית-הספר "אפק", מתוך: הבלוג של קובי לידרמן

http://kobiliderman.blogspot.co.il/2014/03/blog-post_24.html
 
רקע כללי

הכתב האלפביתי מיסודות תרבות המערב- נבט וצמח על אדמת ארץ כנען ומכאן התפשט ברחבי העולם העתיק. את המצאת האלפבית ניתן בהחלט להעמיד בשורה אחת עם המצאות כגון: הגלגל, הדפוס, הטלפון וכיוצא בזה.

האפשרות להתבטא בכתב, עם מספר מצומצם של אותיות (פחות מ- 30) גרמה למהפכה של ממש בעולם כולו.

כיום נראים הדברים טבעיים ומובנים מאליהם, אולם יש לזכור שקודם למהפכת האלפבית כתבו וקראו קומץ קטן של אנשים. אותם סופרים שנחשבו לחוג קטן וסגור שמרו בקנאות על סודות מקצועם, אולם גם כך הייתה הכתיבה והקריאה מלאכה קשה משום שפע הסימנים שחובה היה לזוכרם, שלעיתים הגיע לכמה מאות. אותו אלפבית שאנו קוראים וכותבים כיום בעברית, ובשפות אחרות בינלאומיות מקורו באלפבית הקדום שנולד  ממש כאן במרחבי ארץ ישראל.

הממצא הארכיאולוגי באתר עזבת צ'רטה:

אתר זה נמצא בגבעה המזרחית בסמוך לבית העלמין בראש העין (נ"צ 1680, 1466) ואין לבלבל אותו עם אפק – אנטיפטרוס, העיר הקדומה והגדולה השוכנת בסמוך למעיינות הירקון, מערבית לראש העין.

החפירות במקום נוהלו בין השנים 1976 – 1978 כחלק מסקר ארכיאולוגי באזור כולו וכהכנה לקראת היישוב העירוני שעתיד היה לקום (מקובל לבצע חפירות באתרים שבהם מתוכננת בנייה). הממצאים מעידים על יישוב התנחלות ישראלי, כנראה אחת ממשפחות שבט אפרים או מנשה. בתקופה מאוחרת יותר הפך המקום גבול ההתיישבות הישראלית בהר. באתר נתגלו שלוש שכבות ארכיאולוגיות החל מהמאה ה-13 וה- 12 לפני הספירה. בשכבה זו שרידים מועטים. השכבה השנייה, שהיא העיקרית והחשובה, מעידה על יישוב ישראלי מתקופת השופטים (סביב 1150 לפני הספירה), עם מבנה מרכזי וייחודי לבנייה הישראלית בתקופה, מה שקרוי בית ארבעת המרחבים. בשטח שבין הבניין העיקרי, הוא בית ארבעת המרחבים ומבנים אחרים בהיקף הגבעה, נתגלו עשרות בורות ממגורה, שנועדו ככל הנראה לאיסום גרעיני תבואה. בתוך אחת הממגורות הללו (ממגורה 605) נתגלה האוסטרקון החשוב על ידי נער צעיר, שהיה מתנדב במשלחת החפירה של אוניברסיטאות תל-אביב ובר אילן. מנהל החפירות במקום היה ד"ר ישראל פינקלשטיין, בשנים 1976 – 1978.האתר שוחזר נוקה ושלט הסבר הוצב במקום, אולם פגעי אדם מכוונים ופגעי הטבע והזמן לא מותירים כיום עדות מרשימה לאתר חשוב זה. רשות הגנים הלאומית בשיתוף רשות העתיקות מייעדות את המקום לשיקום ושיחזור בעתיד.

אבן העזר

בספר שמואל א', פרק ד', פסוק א' נזכר כי בצאת ישראל לקראת פלשתים החונים באפק, הם חנו על אבן העזר ומשם נלקח ארון האלוהים לאשדוד לאחר מפלת בני ישראל על ידי הפלשתים. אם אכן השם אבן העזר מהווה שם של יישוב בתקופה האמורה ולא ציון גיאוגרפי כללי, הרי שהאתר הישראלי בעזבת צ'רטה – גבעת הסלעים- הוא המתאים ביותר לזיהוי ההיסטורי-גיאוגרפי הנזכר במקרא. האתר הארכיאולוגי בגבעת הסלעים הוא אפוא אתר ישראלי ברור.

ידיעותינו המדעיות בנושא האלפבית הולכות וגדלות עם גילוי כתובות ותעודות קדומות. הכתובת שנמצאה באתר – האוסטרקון- נתגלתה באתר ארכיאולוגי בראש העין ומהווה עדות נוספת ומרכזית בחקר נושא האלפבית העתיק. כיום נראים הדברים טבעיים ומובנים מאליהם, אולם יש לזכור שקודם למהפכת האלפבית כתבו וקראו רק קומץ קטן של אנשים. הסופרים שנחשבו לחוג קטן וסגור שמרו בקנאות על סודות מקצועם, אולם גם כך היו הכתיבה והקריאה מלאכות קשות משום שפע הסימנים שחובה היה לזוכרם, ושלעתים הגיעו לכמה מאות. האלפבית, שאנו קוראים וכותבים כיום בעברית, באנגלית ושאר השפות הבינלאומיות, מקורה באלפבית קדומה שנולדה ממש כאן במרחבי ארץ ישראל. האפשרות להתבטא בכתב עם מספר מצומצם של אותיות (פחות מ- 30), גרמה למהפכה של ממש בעולם כולו. הכתובת מוכרת וידועה יותר בשמה המדעי "האוסטרקון מעזבת צ'רטה". אוסטרקון ביוונית: שבר חרס של כלים עתיקים שעליו חרותות אותיות.

תיאור הכתובות

על החרס חרוטות חמש שורות של אותיות בכתב האלפביתי הקדום ביותר (הכתב הפרוטו כנעני). באוסטרקון יש יותר משמונים אותיות. בשורה התחתונה ביותר מופיעות אותיות האלפבית כסדרן, משמאל לימין. זו עדות נוספת לחוסר הגיבוש בכיוון הכתיבה, המוכר לנו מעדויות נוספות של כתיבה בכיוונים לא אחידים (שמאל, ימין, ימין, שמאל וגם בצורה אנכית), האות פ' מקדימה את האות ע' בדומה לעדויות אפיגרפיות נוספות, והאות מ' חסרה. הימצאותה של כתובת האלפבית הקדומה מעידה גם על ידיעת קרוא וכתוב בקרב בני ישראל.

ביבליוגרפיה

1.      איתן א., חפירות לרגלי תל ראש העין, תשכ"ט.

2.      פינקלשטין ישראל, האדאולוגיה של תקופת ההתנחלות והשופטים, הוצאת הקיבוץ המאוחד, 1986.

3.       נצר אהוד, בתי המגורים בתקופת הברזל.

4.       סגל אריאלה, רודיק דפנה, ראש העין שלנו, מקראה-מאגר מידע, פתח-תקווה, תשנ"ה, 1995.

5.       שילה י., בית ארבעת המרחבים- טיפוס הבית הישראלי, ירושלים, תשל"ג.

6.       אנציקלופדיה עברית, כרך ל', עמ' 427, תשל"ח.


טלרום מפעילה סליקת אשראי ותשלומים באינטרנט