דף מושגים

נאמני מחשב - מושגים
המבחן מבוסס על מושגים בסיסיים מעולם המחשבים
חלק א' (מושגים 1 - 10) מיועד לקבוצת גיל ג'-ד', קבוצת גיל ה'-ו' יבחנו על כל המושגים
1. אינטרנט - רשת הפרושה על פני כל כדור הארץ ומחברת מחשבים באמצעות קווי טלפון או סיבים אופטיים. באינטרנט ניתן ליצור גישה למידע אלקטרוני על מחשבים אחרים או ליצור קשר עם אנשים.
2. World Wide Web – (בקיצור: WWW) - רשת המסמכים העולמית המסועפת של האינטרנט. זהו למעשה אוסף של דפים באותו מחשב או במחשבים שונים.
3. מודם – התקן המאפשר תקשורת בין שני מחשבים הנמצאים כולם בחדר או בבניין אחד ומקושרים זה לזה בכבלי תקשורת.
4. רשת מחשבים - מערכת של מחשבים הנמצאים כולם בחדר או בבניין אחד והמקשורים זה לזה בכבלי תקשורת.
5. ספק שירותי אינטרנט - חברות כגון בזק, אינטרנט זהב, נטוויז'ן ועוד, הן ספקיות אינטרנט. ספקיות אלה מציעות גישה ישירה לאינטרנט, שירותי דואר אלקטרוני ומקום לפתיחת אתרים.
6. אתר – קבוצה של דפים העוסקים בנושא אחד והמקושרים זה לזה.
7. דף – דף מידע באינטרנט דומה למסמך המעוצב באמצעות תוכנת word או תוכנת Power Point יותר מאשר לדף בספר קריאה. יש בו מילים, תמונות, ולפעמים גם מוסיקה. והוא בדרך-כלל צבעוני.
8. דף הבית – הדף הראשון אליו מגיע הדפדפן עם פתיחתו.
9. דואר אלקטרוני - שירות אינטרנט הדומה במהותו לדואר רגיל. כאשר שולחים דואר אלקטרוני לכתובת כלשהי, היא מאוחסנת על המחשב של ספק האינטרנט, עד שהנמען מתחבר ומקבל את ההודעה. הודעה יכולה לכלול טקסט כתוב, תמונות, סרטים וכו'.
10. ICQ - תוכנה להתקשרות מהירה עם חברים ברשת. התכנה מאפשרת ליצור במחשב רשימת חברים למטרת יצירת קשר בקלות ובמהירות.
11. קבוצת דיון (פורומים) - מקום ברשת שגולשים נכנסים אליו כדי לדון בנושא מסוים על-ידי כתיבת הודעות.
12. דפדפן – סוג של תוכנת מחשב שתפקידה לדפדף בין אתרי אינטרנט ולהציג את המידע האגור בהם.
13. פורטל – אתר אינטרנט שיש בו הכול: מידע, קישורים לאתרים נוספים ודואר אלקטרוני. פירוש המילה "פורל" הוא שער, ואכן דרך הפורטל ניתן להגיע לכל אתר שנרצה.
14. נטיקה – כללי התנהגות באינטרנט
15. Power Point – תוכנה לעריכת מצגות.
16. היפר – טקסט - בדפי האינטרנט יש "מילים חמות". לחיצה עליהן גורמת לדפדפן (ראו להלן) להציג קטע טקסט אחר מאותו מסמך או ממסמך אחר או אף קובץ מסוג אחר (כגון: תמונה, צליל או סרט).
17. וירוס - תוכנה "רעה" המשכפלת את עצמה, ופוגעת במחשב הנגוע בווירוס. הנזק אותו גורמת התוכנה יכול להיות קטן, אך יכול להיות גם נזק גדול המוחק את כל המידע מהדיסק הקשיח.
18. מילות מפתח – מילים המקשרות אותנו לכתובת הרצויה.
19. HTML – השפה הנפוצה והבסיסית ביותר לבניית אתרים באינטרנט.
20. חדר שיחה: (Chat Room) - חדר וריטואלי ברשת. כמה גולשים יכולים לגלוש אל "חדר" בו זמנית לנהל שיחה מוקלדת ביניהם. חדרי שיחה ציבוריים נמצאים לרוב תחת פיקוח על התכנים והשפה בה מתבטאים הגולשים. כאשר אחד המבקרים בחדר מפר את הכללים נמנעת ממנו הכניסה לחדר. חדרי שיחה מסווגים תחת נושאים שונים, ספורט, בידור, משחקים ועוד.