סקר מגוון המינים מאי 2019

בריכת "עין אל דיב" נמצאת בצד הצפון-מערבי של העיר, בין צומת קסם לאזור התעשייה הישן. תכניות לפיתוח ובינוי של מתחם תעסוקה ובילוי היוו איום ממשי על בריכת החורף, שכן בעבר היא שכנה בלב ליבו של האזור החקלאי אשר יועד לבינוי. בשנת תשע"ח התארגנה קבוצה של תושבים אשר גילו מעורבות אזרחית ונרתמו לחולל שינוי. הם הבינו את החשיבות של בריכת החורף בהיבט האקולוגי-סביבתי ואת הפוטנציאל הגלום בה, ובתמיכתו של ראש העיר ומומחים לבריכות חורף שגויסו למיזם הועתקה בריכת החורף המקורית לאזור סמוך על מנת שלא תפגע. גם תלמידי "אפק" והמנהלת גב' דפנה רודיק היו שותפים לפרויקט חשוב זה שתלו וזרעו צמחים חדשים בבריכה החדשה. בשנת תשע"ט התמלאה הבריכה החדשה במי גשמים ומגוון מינים חדש החל לשגשג בה. על כך נאמר: "לעולם אל תטילו ספר בכך שקבוצה קטנה של אזרחים מודאגים ואכפתיים יכולה לשנות את העולם" (מרגרט מיד)
ביום שישי, 3.5.19, יצאו תלמידי בית ספר "אפק" ליום למידה לא שגרתית מחוץ לכותלי בית הספר, בבריכת "עין אל דיב". מטרת יום הפעילות הייתה סקר מגוון מינים בסביבה המימית והיבשתית. ניתן היה לראות ילדים אוספים בעדינות חרקים, פרפרים ועוד עם רשתות, מכניסים לצלחות פטרי, מתעדים ומגדירים אותם בעזרת מגדירי חרקים ומשחרים אותם למקום ממנו אספו את היצורים. בסביבת הבריכה הייתה פעילות ענפה של מגוון מינים: פרפרים, דבורי דבש, חיפושיות, חגבים, ברווזים, חטמית, קנה, סייפנים ועוד פרחים וצמחים שצובעים את השטח בקשת של גוונים.
בסביבה המימית ראו התלמידים: ראשנים, קרפדות, שט גב, תולעים ועוד. כידוע אסור להיכנס לבריכה, בית הספר קיבל אישור ונעזר במומחה שהוציא מים וחילק את המים בקערות לתלמידים כדי שיוכלו לאסוף נתונים.
הפעילות נערכה בקבוצות קטנות. התלמידים עבדו בשיתוף פעולה כאשר כל אחד נושא תפקיד: מחפש, מתעד וכותב, מצלם, אחראי ציוד, מגדיר... את התמונות שצילמו הם העלו באמצעות הוואטס-אפ לענן של בית הספר. המורים, המדריכים וההורים שהתלוו סייעו בידי התלמידים להגדיר את המינים כמו גם צלמו עבורם במצלמת טלסקופ מקצועית. מזג האוויר, האיר לחוקרים הקטנים פנים וניתן היה לחזות, בינות לצמחי הקנה הגבוהים, בעשרות תלמידים סקרנים חווים את חדוות הגילוי שעומדת בבסיסה של למידה משמעותית.
לבריכות החורף חשיבות אקולוגית רבה. הן מעשירות את המגוון הביולוגי ותורמות לשיפור מי התהום. בנוסף, מהוות הבריכות תחנת "תדלוק" ומנוחה לציפורים נודדות.
הבריכה בעירנו היא אתר טבע ייחודי ומעניין, אשר יכול לתרום תרומה לא שגרתית לתיירות הפנים. הוא משמש תוספת מבורכת למגוון אתרי הטבע בהם התברכה ראש העין. זאת ועוד, האתר יכול לשמש כמקום לנופש ופנאי ומעבדה חיה לפעילויות חקר ולמידה.
ללמידה מחוץ לבית הספר, יש חשיבות במפגש הרב חושי והבלתי אמצעי שהיא מזמנת. פעילות זו היוותה המשך לחקר מגוון המינים שהתבצע במהלך חודש מרץ באתר "אבן העזר". ללמידה מתוכנן המשך בתוך הכיתות שיכלול סיכום ויצירת מאגר בית ספרי של מגוון המינים שנמצאו.
1...9 >>
חזרה למעלה