בית ספר אפק ראש העין

פתיחת תפריט ניידים

מפגש עם זוכה פרס נובל, מר דן שכטמן תשע"ב

ביום רביעי, 6.6.12 נפגשו תלמידי כיתות ו' עם חתן פרס נובל לכימיה לשנת 2011, פרופ' דן שכטמן.
 
המפגש התקיים בביה"ס רעות בהרצליה, במעמד נציגות מחמישה בתי ספר נוספים בארץ. המפגש היווה נקודת שיא בתהליך למידה ייחודי בו לקחו חלק תלמידי ביה"ס "אפק". במהלך החודשים האחרונים, למדו התלמידים אודות פרס נובל, מהות הפרס, הקטגוריות השונות בו ניתנים הפרסים. התלמידים התוודעו לזוכים הישראליים מכל הזמנים ובחרו להתרכז בנושא – הרחבת פרס נובל לקטגוריות נוספות.
 
בתהליך הלמידה, חשבו התלמידים כיועצים לועדת פרס נובל והציעו קטגוריות נוספות לפרס נובל כמו: חינוך, קיימות, קהילה, טכנולוגיה וספורט ונמקו את בחירתם, מתוך הכרה בייחודיות ובפריצת הדרך שעשוי להביא עימו כל אחד מן התחומים. במפגש הסיום, שוחח פרופ' דן שכטמן עם התלמידים, סיפר על ילדותו, חוויותיו מן הילדות ומבית הספר והדרך שעבר עד שהפך למדען -חוקר בטכניון. הוא סיפר על ההתרגשות הגדולה שאחזה בו כאשר הגיע המיקרוסקופ הראשון לביה"ס בו למד, על רצונו העז להמשיך ולצפות בחומרים דרך עדשת המיקרוסקופ.
 
בין היתר סיפר פרופ' שכטמן על התגלית, פורצת הדרך של מבנה הקוואזי גבישי. פרופ' שכטמן גילה מבנה מחומש של סידור האטומים בגבישים, שאינו מאורגן במחזוריות כמו גבישים אחרים. תגליתו הייתה פתח להכרת מבנים שלא היו ידועים קודם לכן למדע. פרופ' דן שכטמן ענה בסבלנות רבה לשאלות התלמידים והוקיר את תרבות שאילת השאלות והסקרנות, החשובה ביותר ללמידה ולהתפתחות. בהמשך עבר פרופ' שכטמן בין תלמידי ביה"ס והקשיב לתוצרים הקשורים לפרס נובל, בהם בחרו התלמידים לעסוק.
 
זכות גדולה והתרגשות עצומה הייתה עבור התלמידים לשוחח עם פרופ' דן שכטמן ולהכיר מקרוב את המדען המופלא, שהביא כבוד עצום למדינת ישראל ולעולם המדע בתגליתו. ראוי לציין, כי פרופ' שכטמן רואה שליחות חשובה בהפצת התורה המדעית, כל שכן למידה והתקדמות בכל תחום שהוא, מתוך רצון ממשי לקדם ולפתח את תחום החינוך והמצויינות בחינוך.
1...9 >>
חזרה למעלה