ביקור משלחת מרוסיה תשע"ג

אנשי חינוך ממדינות ברית המועצות לשעבר ב"אפק" ביום שישי, 17.5.13 התארחה ב"אפק", בית ספר ניסויי לקיימות, משלחת בחסות משרד החוץ.
 
חברי המשלחת היו מ-12 מדינות מברית המועצות לשעבר, ביניהם מנהלי בתי ספר, מנהלי אגפי חינוך, רופאי ילדים התפתחותיים, מטפלים פארא-רפואיים ועוד. המבקרים האזינו לתפיסת העולם החינוכית של בית הספר ועיקר התעניינותם היה בשילוב תלמידים שוני צרכים, תלמידים בעלי לקויות למידה וקשיים התפתחותיים אחרים במערכת החינוך.
 
בבית הספר ישנה התייחסות מעמיקה לשונות בין בני האדם בכלל והתלמידים בפרט תוך מודעות להתפתחות הרגשית. המבקרים צפו בשיעור אמנות ושמעו על תהליכי ההוראה למידה בתחום ההתמחות של תלמידי כיתות ה'-ו', בה באים לידי ביטוי כישוריהם, על בסיס הידע שנלמד לאורך השנים בשיעורי האמנות.
 
בתהליך ההתמחות ניתנת לתלמידים הזדמנות לבחור ולהציג רעיון, טכניקה, סגנון, חומר ולאחר מכן לעבור לשלב הביצוע של העבודה במסגרת שעות הלימודים בביה"ס. בסיומו של התהליך מוצגות עבודות התלמידים בתערוכה ומהווים גאווה גדולה עבור התלמידים. עוד צפו המבקרים במוזיאון מורשת תימן ותרבות שנות ה-50 במדינת ישראל. המבקרים האזינו למגוון אפשרויות הלמידה שמזמן המוזיאון, לבחירה של התלמידים בחפצים ולתהליכי האוצרות המתנהלים בו.
 
המורה והתלמידים סיפרו על ההשפעה הגדולה של התהליך עליהם בהיבט של שייכות, זיקה למורשת ולמדינה. בהמשך פנו המבקרים לצפות בהוראה מותאמת בשיעור מוסיקה, שם הושם דגש על כשרונו של כל תלמיד והעדפתו המוסיקאלית, תוך כדי מיצוי מירב היכולות והיצירתיות שבו. חברי המשלחת הוזמנו לסייר גם במוקדים הרבים הנמצאים בחצר בית הספר וראות את המגוון הרחב של הפעילויות והקבוצות אליהן יכולים התלמידים להשתייך.
 
כל אלה מהווים תמיכה רחבה וגמישה לשונות בין התלמידים ולהעדפותיהם השונות. בדרך זו יכולים תלמידים שונים למצות את הכישורים והיכולות שלהם ממקום משמעותי ביותר. חברי המשלחת התרשמו מאוד מהידע, של התלמידים, מהיכולת הרטורית ומהפתיחות הרבה שלהם. נציגי המשלחת הודו מאוד על קבלת הפנים והמפגש המרתק.
1...9 >>