ביקורים בבית הספר תשע"ד

ביקור מנהלים מחולון תשע"ד

ב-11/12/13 נערך מפגש השתלמות במסגרת ההשתלמות "רואים בתי ספר" למורות המלמדות אמנות במחוז מרכז. במפגש שהתקיים באפק, בית ספר ניסויי לקיימות, הצגנו את תחום האמנות הסביבתית, תהליכי האוצרות בסביבה המוזאלית בכיתות ד', ופרויקט ההתמחות בכיתות ה'-ו'. המורות נחשפו לתהליכי הוראה באמצעות שיח משותף, התבוננות בתוצרי התלמידים, ובחינת מרחבי הלמידה.
קראו עוד

ביקור מנהלים מרוסיה תשע"ד

ביקור משלחת חינוך מרוסיה ביום רביעי, 30.10.13 ביקרה בבית הספר קבוצה של 25 מנהלי בתי ספר מצטיינים שנבחרו להשתתף בהשתלמות ייחודית למנהלים מצטיינים מרוסיה.
 
הקבוצה היא חלק ממיזם שנקרא "תכנית של נשיא רוסיה להכשרת מנהלים בשירות הציבורי" והיא מגיעה לישראל בחסות המכון הבינלאומי בבית ברל-כפר-סבא. במסגרת זו אלפי מנהלים במגזר הציבורי עוברים הכשרה מסיבית בתוך רוסיה והטובים ביותר יוצאים להשתלמויות לחו"ל על חשבון הממשלה.
 
המנהלים הינם מכל רחבי רוסיה והם מייצגים את מערכת החינוך הרגיל על כל שלביו וכן חינוך מיוחד, מסגרות תומכות ועוד. בביקורם בבית הספר הציגו המורים והתלמידים את ייחודיות בית הספר המרכזת סביבה קהילת תלמידים הורים ותושבים, ואיך הייחודיות באה לידי ביטוי בסביבה הפיזית, בתכניות הלימודים, בהכשרת מורים ובפעילות התלמידים.
 
את הדברים ליוו התלמידים בהצגת התחנה המטראולוגית, שלולית החורף ותהליכי הוראה למידה בשיעור חשבון. את הקבוצה ליווה ד"ר שמשון שושני מנכל משרד החינוך בעבר.
קראו עוד

ביקור ילדי גן תאנה ביער תשע"ד

הדרכת ילדי גן תאנה ביער- ביום רביעי, תאריך 5.3.14, יצאו קבוצת תלמידים מכיתות ה'-ו' להדריך ולהפעיל את ילדי גן תאנה ביער הקהילתי ראש-העין. התלמידים הפעילו את הקבוצות של ילדי הגן במגוון נושאים כגון: הרקפת, החצב, פריחה אדומה (כלנית, פרג ונורית), הדוכיפת.
 
הילדים השתמשו בתמונות להמחשת ההסבירם ובנוסף סיפרו אגדות על הפרחים. לאחר מכן הפעילו המדריכים את ילדי הגן במגוון של משחקי בינגו. בסיום הפעילות חילקה, הגננת, עדי פרבר, תעודת הערכה לתלמידים המדריכים. הפעילות קיבלה הדים חיוביים הן מצד ילדי הגן, ההורים והגננת והן מהתלמידים המדריכים.
 
הפעילות העצימה את מעורבות התלמידים המדריכים ואת מידת האחריות שהם לוקחים כלפי הסביבה האנושית והטבעית.
קראו עוד

ביקור סטודנטים מסמינר הקיבוצים תשע"ד

ביקור סטודנטים מהמכללה לחינוך ב"אפק" השבוע הגיעו כארבעים סטודנטים לחינוך יסודי, הלומדים בשנה השנייה בסמינר הקיבוצים בתל אביב לביקור בביה"ס. הסטודנטים הגיעו לבקר בבית-הספר במסגרת קורס לימודי הקיימות המתקיים בסמינר בהחייתו של ד"ר דיוויד דוניץ.
 
הסיור החל בהליכה רגלית, באפיקו המזרחי של נחל רבה, הסטודנטים התרשמו מן הנעשה בנחל ובמה שקיים בו, בהמשך הגיעו לבית הספר ושם התחלקו לקבוצות. כל קבוצה סיירה במוקדים השונים בחצר הקיימות ובמבנה. במוקדים השונים הסבירו תלמידי קבוצות המנהיגות על המוקד ואופן הטיפוח והתפעול של המוקד, מטרתו והקשר שלו לשמירה ושימור הסביבה. לאחר שהכירו הסטודנטים את המוקדים השונים, דנו תלמידי "אפק" והסטודנטים במשותף בשאלות הנוגעות לנחל רבה ואופן השימור הטבע שלו תוך כדי העלאת רעיונות אפשריים.
 
הסטודנטים הודו על הביקור והתרשמו עמוקות מהידע הרבה והיכולת הניסוח הגבוהה שגילו תלמידי בית –הספר.
קראו עוד

ביקור מורים מבית חינוך ע"ש יצחק שדה תשע"ד

"אפק" מרכז הפצה לקיימות בחינוך מארח השתלמויות מורים בשעות אחר הצהריים ביקר צוות המורים של בית הספר "יצחק שדה" בכפר סבא, המשתלם בנושא קיימות בחינוך.
 
את הסיור הנחו הגב' דפנה רודיק – מנהלת בית הספר וסגניתה הגב' איריס בוצר. במהלכו של הביקור נחשפו המורים לתפיסה החינוכית של בית הספר המובילה אותו מימי הקמתו הראשונים ולמודל הקיימות.
 
המורים שמעו על התהליכים שעבר בית הספר ועל התפתחותו כבית ספר ייחודי המקדם קיימות, על מעורבותו של בית הספר ביישוב בארץ ובעולם. זאת ועוד, המורים סיירו במוקדים השונים ברתבי חצר הקיימות ושמעו על האפשרויות המגוונות שמאפשרות למידה משמעותית, בה התלמיד לוקח אחריות, עצמאות ונעשה מעורב ומשפיע על סביבתו.
 
המורים הסתובבו בבית-הספר ובכיתות הלימוד ושמעו על תוכניות ייחודיות שפיתח בית הספר, ויש בהן קשרים ומשמעויות רחבות, הקשורים ללימודי הקיימות. המבקרים הביעו את הערכתם לביקור ולהנחייה והתפעלו מהעשייה המגוונת והרב תכליתית המתקיימות בו.
קראו עוד

ביקור משלחת מקנייה מאי תשע"ד

מקניה לאפק, בי"ס ניסויי לקיימות ביום רביעי, 14.5.14 התארחה באפק, בי"ס ניסויי לקיימות משלחת של אנשי חינוך מקניה. המשלחת הגיעה לישראל להכשרה בנושא חינוך לקיימות .
 
כחלק מההכשרה הייתה המשלחת בביה"ס במשך יומיים שבהם למדה, ראתה, חוותה תהליכי הוראה למידה בתחומי אמנות וסביבה, חברה וסביבה ומדע וסביבה. בתחומי האמנות הנחתה את המשלחת המורה יהודית יטאח שסקרה בפניהם את ההיסטוריה של האמנות הסביבתית מקורות ההשראה והדגימה באמצעות מיצגים ועבודות של תלמידים. בתחומי המדע והטכנולוגיה הנחתה את המשלחת המורה גולדי לב שהציגה את הסילבוס של מדע וטכנולוגיה ואת הקשרים והאפשרויות לפעילות בתחומי הקיימות.
 
גולדי הדגימה באמצעות סיור בחצר הקיימות שם פגשו חברי המשלחת בתלמידים שהסבירו, הראו, מדו וסיפרו על חוויות הלמידה שלהם. בכל התחומים הודגשו הקשרים בין הנושאים לבין תהליכי חשיבה ולמידה משמעותית. התלמידים הציעו וביקשו מחברי המשלחת ליישם ולשלב רעיונות שראו באפק בהתאמה לסביבה שבה הם חיים. התלמידים הזמינו את המשלחת לבקר במעבדה ולצפות באפשרויות של שילוב טכנולוגיה מתקדמת בתהליכי למידה הוראה.
 
הפתענו את המשלחת בשיר וריקוד "אקונה מטטה" ההתרגשות הייתה גדולה והם הרגישו געגועים למשפחתם בקניה, הם פרגנו והודו לכולם בשיר ובריקוד. חברי המשלחת התרגשו מאוד ואמרו שהיו אלה יומיים נפלאים, מעניינים ומרתקים והם אכן יפעלו ליישום רעיונות בבתי הספר שלהם. האורחים הודו מאוד על האירוח בדרכם המיוחדת הם שרו ורקדו והעניקו מתנות לבית הספר.
קראו עוד
חזרה למעלה